logo
A powerful architecture & Construction theme. Construct your website in the perfect Ratio.
Alienum phaedrum torquatos nec eu, vis detraxit periculis ex, nihil expetendis in mei. Mei an pericula

תמ”א 38 ברעננה

תמ”א 38 ברעננה

יש לא מעט זוגות כמו גם משפחות שמחפשים דירה למגורים או להשקעה. יש גם בודדים שמחפשים והאפשרויות בישראל רבות, אך הבעיה היא שהמחירים לא זולים. רבים רוצים לקנות דירה במרכז אך מתקשים לעשות את זה וכשאומרים מרכז, הכוונה היא בעיקר לתל אביב וסביבותיה מה שאומר רמת גן, גבעתיים וכדומה.

אך יש אופציה נוספת לרכישת דירה והיא דורשת מרחק מה מהאזור הזה. הכוונה היא לעיר רעננה שהולכת והופכת לפופולארית יותר בשנים האחרונות, עיר שוקקת חיים עם חינוך מצוין, עם מרכזי תרבות, עם אוכלוסייה איכותית ומגוונת כזו שמתאימה כמעט לכל אחד בישראל. גם ברעננה כמו בערים אחרות בישראל יש גם דירות מתמ”א 38, והנה קצת מידע על העיר ועל פרויקט תמ”א 38.

רעננה – נעים להכיר

רעננה היא עיר שקיימת כבר כמעט 40 שנה. היא הוכרזה כעיר בשנת 1982, ומאז ועד היום רק הלכה והתפתחה לה. היא הוקמה 60 שנה לפני כמושבה חקלאית והיא חברה בארגון פורום ה-15 כבר לא מעט שנים.

העיר נקראה בתחילה רענניה והיא אוכלסה בתחילת דרכה (עוד לפני שהפכה לעיר) על ידי עולים מניו יורק, היא הייתה מושבת חקלאית כשמשק חלב וטבק היו ענפי החקלאות העיקריים.  היום, רעננה כבר נחשבת ל”עיר הירוקה בישראל” שזהו אחד התארים שהיא הגיעה אליו במרוצת השנים, כמו גם “קהילה בטוחה” שארגון הבריאות העולמי הכריז עליה, ואחרים.

מיקומה של רעננה

אחד הדברים שמושכים יותר ויותר אנשים לרכוש בה נכסים אם להשקעה ואם למגורים, הוא המיקום האטרקטיבי שלה מבחינה תחבורתית. היא אומנם במרכז אך היא ב”פריפריה” שלו, ויש שני כבישים חשובים שעוברים בצמוד לעיר, כביש 531 מכיוון דרום וכביש 4 ממזרח, הלא הוא כביש גהה ממנו אפשר להגיע הן לצפון והן לדרום.

עוד ציר קרוב שהופך את את רעננה לאטרקטיבית במיוחד מבחינה תחבורתית הוא כביש 2, כביש החוף שגם הוא מצפון לדרום ולהיפך. בנוסף, יש בעיר לא מעט קווי אוטובוסים נוחים שמגיעים אליה וממנה כמו גם מניידים את מי שצריך בתוך העיר, והרכבת הקלה עתידה אף היא לתת שירות מצוין ברעננה. כמובן שיש גם את שתי תחנות הרכבת – רעננה מערב ורעננה דרום שמחברות את העיר לכל הארץ.

האוכלוסייה בעיר

רעננה היא עיר בה יש כ-75,000 תושבים, כשקצב גידול האוכלוסייה הינו 1.6% בשנה. המדד החברתי כלכלי של רעננה גבוה, והוא עומד על 8 מתוך 10. אחוז מקבלי תעודת הבגרות בה הוא מעל ל-80 והשכר הממוצע בה גבוה בכ-25% מהשכר הממוצע הארצי. כל אלו מלמדים על אוכלוסייה איכותית, אוכלוסייה אקדמאית בחלקים גדולים ממנה, אך מעבר לכך, יש את הגיוון באוכלוסייה עם דתיים לצד חילוניים כמו גם מסורתיים, שכולם מרכיבים אך העיר וחיים בה בשלום.

תמ”א 38

מדינת ישראל היא מדינה למודת צרות. מאז היווסדנו היינו צריכים להתמודד עם לא מעט אויבים סביבנו, אויבים שתמיד רצו להשמיד אותנו וגם הצהירו על כך, ולשם כך אנו בונים את כוחנו כל הזמן הן מבחינה התקפית והן מבחינה הגנתית. אך למדינת ישראל יש עוד צרה אחת שאין לה שום שליטה עליה, צרה שעלולה להפוך לאסון גדול אם היא לא תיערך אליה. הכוונה היא לשבר הסורי – אפריקאי שמדינת ישראל יושבת עליו, מה שאומר שהיא מועדת מאוד לרעידות אדמה. מה זה אומר? זה אומר שיש מפגש של לוחות טקטוניים בישראל, ואם תתרחש רעידת אדמה היא עלולה להיות חזקה במיוחד. ההיסטוריה מלמדת שזה כבר קרה בעבר וצריך להיערך לבעיה הזו.

איך נערכים? ברעידת אדמה הרי אי אפשר להילחם. אין אמצעים הגנתיים שיכולים לעזור. הדבר היחיד שאפשר לעשות מעבר להדרכת האוכלוסייה הוא לחזק את המבנים בארץ, חיזוק שיאפשר להם לעמוד גם בעוצמות גדולות יחסית ברעידת האדמה העתידית. אך בישראל יש מבנים שנבנו בתקנים שונים ובסטנדרט אחר, ואם הסטנדרט לא יהיה כמו שצריך, האסון יהיה גדול.

מה זה אומר? זה אומר שעד לשנת 1975 היה תקן מסוים לעמידות של מבנים בפני רעידות אדמה. בשנת 1975 נכנס תקן חדש, תקן שהפך למחייב בשנת 1980. מאז ועד היום מבנים נבנים בתקן החדש, אבל מה עם אלו שנבנו בתקן הישן? איך הם יעמדו ברעידת אדמה? מדינת ישראל צריכה לחזק אותם אך מדובר על פרויקט שעלותו מיליארדים רבים. צריך תוכנית יצירתית ותמ”א 38 היא בהחלט התוכנית הזו.

מה אומרת התוכנית?

תמ”א 38 היא תוכנית בה כולם מרוויחים. התוכנית אומרת שלא המדינה היא זו שתממן את חיזוק המבנים אלא מי שיעשה את זה הם קבלנים ויזמים שרוצים להרוויח כסף. איך הם יעשו את זה? הם יקבלו בתמורה זכויות בנייה מהמדינה כך שהם יוכלו להוסיף קומות ודירות לבית מתמ”א 38, והמכירה תהיה הרווח שלהם.

ומה עם הדיירים? הדיירים מצידם יקבלו קודם כל חיזוק למבנה בו הם גרים מה שיעלה את ביטחונם בצורה משמעותית ואת הסיכויים שלהם חלילה להיפגע ברעידת אדמה לרדת. בנוסף, הם יקבלו הטבות שונות מהקבלן או היזם בדמות בנייה של מרפסת, הוספת ממ”ד, שינוי עיצובי של הבניין כמו אינטרקום וכדומה ודברים אחרים שמותרים על פי החוק.

אין ספק שתוכנית זו היא תוכנית יצירתית שמבטאת בתוכה את היכולת למצוא פתרון לכל דבר. יש בה את כל המרכיבים שיהפכו את כל הצדדים בעניין למרוצים, וזו ההוכחה שעם קצת חשיבה מחוץ לקופסא אפשר לעשות לא מעט בשביל לשנות דברים.

הפרויקטים המוצגים באתר הנם פרוייקטים בישראל בתחומי - תמ"א, חיזוק, שימור, הריסה ובנייה של כל החברות בקבוצה ובעלי מניותיה.

פיתוח ושיווק באינטרנט DreamZone

דילוג לתוכן